Madopar (lewodopa + benzerazyd)
Szczegółowe informacje o leku Madopar
O leku:
Wskazania:
Produkt Madopar jest wskazany w leczeniu choroby Parkinsona oraz zespołu niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome – RLS), w tym:
- idiopatycznego RLS,
- RLS związanego z niewydolnością nerek wymagającą dializy.
Mechanizm działania:
Choroba Parkinsona
Dopamina, która działa w mózgu jako neuroprzekaźnik, u pacjentów z chorobą Parkinsona występuje w niedostatecznej ilości. Lewodopa jest bezpośrednim prekursorem w biosyntezie dopaminy i ze względu na zdolność przenikania przez barierę krew-mózg, jest stosowana jako prolek w celu zwiększenia stężenia dopaminy . Po wniknięciu do ośrodkowego układu nerwowego lewodopa jest metabolizowana przez dekarboksylazę do dopaminy. Jednak po podaniu doustnym lewodopa mogłaby ulec szybkiej dekarboksylacji do dopaminy zarówno w mózgu, jak i w tkankach pozamózgowych. W takiej sytuacji większa część lewodopy stałaby się niedostępna dla mózgu, a utworzona obwodowo dopamina powodowałaby działania niepożądane. Dlatego konieczne jest blokowanie obwodowej (pozamózgowej) dekarboksylacji lewodopy. Można to osiągnąć przez równoczesne podawanie lewodopy i benzerazydu, inhibitora dekarboksylazy o działaniu obwodowym.
Idiopatyczny zespół niespokojnych nóg
Dokładny mechanizm działania jest nieznany, lecz dostępnych jest coraz więcej dowodów na to, że głównie układ dopaminergiczny bierze udział w patogenezie zespołu niespokojnych nóg.
Pełne brzmienie wskazań do stosowania znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Postać leku:
- Madopar 62,5 mg, 50 mg + 12,5 mg kapsułki
- Madopar 125 mg, 100 mg + 25 mg kapsułki
- Madopar 200 mg + 50 mg kapsułki
- Madopar HBS 100 mg + 25 mg kapsułki
- Madopar 250 mg, 200 mg + 50 mg tabletki
- Madopar 62,5 mg, 50 mg + 12,5 mg tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej
- Madopar 125 mg, 100 mg + 25 mg tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej
Referencja:
Charakterystyka Produktu Leczniczego Madopar